کتاب «سنتور و تکنیک۲» اثر محسن غلامی منتشر شد

کتاب «سنتور و تکنیک۲» اثر محسن غلامی منتشر شد
مجموعۀ حاضر جلد دوم کتاب «سنتور و تکنیک» است که برای تمرین آرپژ در نوازندگی این ساز در نظر گرفته شده است.
به گزارش خبرنگار موسیقی خبرگزاری فارس، کتاب «سنتور و تکنیک۲» تالیف «محسن غلامی» منتشر شد.

مجموعۀ حاضر جلد دوم کتاب «سنتور و تکنیک» است که برای تمرین آرپژ در نوازندگی این ساز در نظر گرفته شده است.

علیرضا جواهری که بسیاری از آثار مرحوم پرویز مشکاتیان را بصورت کتاب تالیف و منتشر کرده، ویرایش این کتاب را انجام داده است.
محسن غلامی نوازنده سنتور و نگارنده «سنتور و تکنیک۲» در مورد این کتاب توضیح داد: «در این کتاب سعی شده حالت‌های متفاوت و مختلف آرپژنوازی سنتور ، مورد استفاده قرار گیرد تا هنرجویان با آشنایی نسبی از یک سری حالت‌های اجرایی آرپژ ، بتوانند با خلاقیت در نوازندگی ساز سنتور، فرم‌های مناسب دیگر را نیز ابداع و به کار گیرند. همانند کتاب قبلی در این مجموعه سعی شده ابتدا ساختار ملودیک قطعات حفظ شود تا از این طریق برای حفظ و رسیدن به حس اصلی قطعات ، هنرجویان به درک و دریافت بالاتری از تکنیک‌های سنتورنوازی دسترسی پیدا کنند. به همین دلیل سعی شده فرم نوشتن آرپژها ، همراه با ملودی تناسب داشته باشد تا نوازندگان برای یادگیری قطعات و همچنین حفظ کردن آن ، با کمترین مشکل مواجه شوند.»

غلامی در مورد اتودهای تمرینی این کتاب افزود: «در این کتاب بیست قطعۀ تمرینی در جهت فراگیری تکنیک‌های معمول آرپژ در نوازندگی سنتور نوشته شده و مترونوم و سرعت اجرایی آن نیز به‌طور دقیق تنظیم شده است. در ابتدا نوازندگان می‌توانند با سرعت کمتر از آنچه که بر روی قطعات نوشته شده ، آنها را تمرین و اجرا کرده و به تدریج اجرای قطعات را به سرعت اصلی برسانند. در مجموعۀ بعدی و جلد سوم این اثر که در آینده نزدیک منتشر خواهد شد، به تمرین و اجرای تکنیک‌هایی همانند قطعات دو صدایی (استقلال دست‌های راست و چپ) و سرمضراب‌ها و… در سنتور نوازی پرداخته خواهد شد.»

لوح صوتی این اثر با نوازندگی خانم رویا باقرزاده اجرا شده و به همراه کتاب در دسترس قرار دارد.
لینک خبر از خبر گزاری های فارس و تسنیم
https://www.farsnews.com/news/13970725001107
https://www.tasnimnews.com/fa/news/1397/07/25/1854264

مطالب مرتبط
سنتور و تکنیک ۴سنتور و تکنیک ۴ ۲۴ اردیبهشت ۹۷

دیدگاهی بنویسید.

بهتر است دیدگاه شما در ارتباط با همین مطلب باشد.