بایگانی دسته: خبر ها

کتاب سنتور و تکنیک ۴

کتاب سنتور و تکنیک ۴

حاوی ۲۶  قطعاتی برای تمرین دو صدایی در سنتور

تنظیم در دستگاه شور

در دست انتشار

انتشارات چکاد هنر

تابستان ۱۳۹۷

قیمت به همراه سی دی : ۲۰۰۰۰ تومان

مرکز پخش کتاب _آلبوم : موسیقی عارف تهران .

تلفن تماس موسیقی عارف : ۰۲۱٫۳۳۹۱۷۷۸۴

موسیقی نارون .تلفن:۶۶۴۶۸۵۷۲ www.narvanmusic.ir

 

مجموعۀ حاضر  جلد چهارم  کتاب سنتور و تکنیک می باشد که برای تمرین قطعات دو صدایی در نوازندگی این ساز در نظر گرفته شده است. در کل اگر بخواهیم انواع مختلف این تکنیک را در سنتور نوازی  بر شماریم، می توان گفت که این مظلب در قالب یک کتاب نمی گنجد و حالت های اجرایی مختلف این تکنیک به حدی زیاد می باشد که شاید در چند جلد متعدد بتوان به آن پرداخت.

با توجه به روال جلدهای قبلی ،  سعی شده به فرمهای مختلف و مهمتر این تکنیک اشاره شود تا آشنایی کلی برای هنرجویان به وجود آید. همانند کتاب قبلی ، در این مجموعه نیز سعی شده ابتدا ساختارملودیک قطعات حفظ شود تا از این طریق برای حفظ شدن و رسیدن به حس اصلی  تمرین ها ، هنرجویان به درک و دریافت بالاتری از تکنیک های سنتور نوازی دسترسی پیدا کنند.

در این کتاب بیست و شش قطعۀ تمرینی جهت فراگیری تکنیک های معمول  دوصدایی ، در نوازندگی سنتور نوشته شده و مترونوم و سرعت اجرایی آن نیزبه طور دقیق تنظیم شده است. در ابتدا نوازندگان میتوانند با سرعت کمتر از آنچه که بر روی قطعات نوشته شده ، آنها را تمرین و اجرا نمایند و به تدریج اجرای قطعات را به سرعت اصلی برسانند.

لوح صوتی اجرای این کتاب نیز توسط خانم رویا باقرزاده با توجه به مترونوم اصلی قطعات اجرا شده و ضمیمه کتاب شده است.

 در مجموعۀ بعدی و جلد پنجم این اثر ، به تمرین و اجرای تکنیک هایی همانند تکیه ها ، ریز و همچنین گلچینی از تکنیک های چهار جلد قبلی در سنتور نوازی  پرداخته خواهد شد. امیدوارم که این اثر تا حدی  بیانگر شیوه ها  و تکنیک های  متدوال  نوازندگی سنتور باشد و برای علاقمندان به این ساز  مفید واقع گردد.

 

                                                                                                                                محسن غلامی

بهار ۱۳۹۷

محسن غلامی «بهار رویاها» را منتشر کرد

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، مجموعه حاضر بر اساس اجرای آلبوم «بهار رویاها» است که این آلبوم پیش از این در سال ۹۱ به صورت دونوازی سنتور  و تنبک منتشر شده است.

محسن غلامی در این باره گفت: در آلبوم این کتاب مجموعا هشت قطعه درقالب پیش درآمد و چهار مضراب به صورت کوک‌های انتقالی  اجرا شده و نتهای کتاب با اجرای آلبوم مطابقت دارند؛ اما کوک اصلی اجرا شدۀ قطعات به صورت انتقالی در  گامهای دیگر است.

گفت‌وگو با محسن غلامی به بهانه انتشار مجموعه کتاب‌های «سنتور و تکنیک»

در نسل جدید ساختار تکنیکی سنتور پیشرفت چشمگیری داشته است/ اختصاص جلد اول به تکنیک پاساژ

خبرگزاری فارس: در نسل جدید ساختار تکنیکی سنتور پیشرفت چشمگیری داشته است/ اختصاص جلد اول به تکنیک پاساژ

کتاب «سنتور و تکنیک» اثر محسن غلامی که برای تمرین‌های خاصی در نوازندگی این سنتور به رشته تحریر درآمده،‌ منتشر و روانه بازار کتاب شد.

تمرین‌هایی برای پاساژ در سنتور

محسن غلامی «سنتور و تکنیک» را منتشر کرد

خبرگزاری فارس: محسن غلامی «سنتور و تکنیک» را منتشر کرد

کتاب «سنتور و تکنیک» اثر محسن غلامی که برای تمرین‌های خاصی در نوازندگی این سنتور به رشته تحریر درآمده،‌ منتشر و روانه بازار کتاب شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، تکنیک‌های متدوال در سنتور نوازی به چندین نوع اعم از پاساژ، آرپژ، دراب، جفت مضراب‌ها و … تقسیم می‌شود که در کتاب «سنتور و تکنیک» به تمرین پاساژ در سرعت‌های مختلف پرداخته شده است.

محسن غلامی درباره این کتاب می‌گوید: «هدف از اجرای قطعات این مجموعه تمرین سرعت و هم چنین اجرای پاساژهای متنوع بوده تا نوازندگان با فرم‌های مختلفی از این تکنیک آشانیی پیدا کنند. با توجه به اینکه اکثر کتاب‌های تمرین در راستای  تکنیک‌های نوازندگی، صرفا جنبه تمرینی داشته‌اند، مشکلاتی برای  نوازندگان وجود داشته  که یکی از آن حفظ نشدن قطعات در ذهن است.

این سنتور نواز ادامه می‌دهد: «به همین دلیل  سعی شده فرم نوشتن پاساژها همراه با ملودی مناسب باشد تا نوازندگان برای یادگیری قطعات و همچنین حفظ کردن آن، با کمترین مشکل مواجه باشند. در این کتاب هفده قطعه تمرینی در جهت فراگیری پاساژ در نوازندگی نوشته شده و مترونوم اجرایی آن نیز دقیق تنظیم شده است.

وی بیان می‌کند: «در ابتدا نوازندگان می‌توانند با سرعت کمتر از  آنچه که بر روی قطعات نوشته شده آنها را تمرین و اجرا کنند و به تدریج به سرعت اصلی برسانند. در  مجموعه بعدی و جلد دوم این اثر، نیز  به تمرین و اجرای آرپژ در سنتور نوازی پرداخته خواهد شد. امیدوارم که این اثر تا حدی بیانگر شیوه‌ها  و تکنیک‌های  متدوال  نوازندگی این ساز باشد و برای  علاقمندان به این ساز  مفید واقع شود.

محسن غلامی کتاب «وارش» را منتشر کرد

محسن غلامی کتاب «وارش» را منتشر کرد

محسن غلامی کتاب «وارش» گلچینی از قطعات موسیقی مازندرانی برای ساز سنتور را همراه با نت‌نویسی و لوح صوتی منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، محسن غلامی در باره نگارش این کتاب نوشته است: «موسیقی مازندران از دیرباز دارای ساختاری خاص از لحاظ نغماتی بسیار  جذاب بوده  و زیبایی های  آن همیشه زبانزد خاص و عام بوده است. بعضی از نغمات محلی و مقامی  این استان کاملا برای اهل هنر و همچنین  علاقمندان موسیقی  شناخته شده بوده و از گذشته های دور بین آنها رواج داشته است .مدتها قبل برخی از این آثار را گرداوری و نت نگاری کرده  و به هنرجویان  به صورت پراکنده تدریس می نمودم.

اما به دلیل وسعت و فراوانی قطعات زیبا در این استان ، بر آن شدم تا برخی از آهنگ ها و ترانه های   معروف  را جمع آوری  و به صورت کتاب  حاضر برای ساز سنتور تهیه و تنظیم کنم تا یک مجموعه آموزشی مدون شده در دسترس  علاقمندان این موسیقی  قرار گیرد.

در ابتدا تصمیم بر این بود که نت ها به صورت ساده نویسی  و روان تنظیم شوند اما وجود حالت ها  و ضرافتها در  بسیاری  از این نغمات باعث  شد تا  زینتها و ریزه کاری ها درحد لازم در نتها  اعمال  گردد تا در حین اجرا ،علاوه بر زیبایی های نغمات، ظرافت های مضرابی و اجرایی نیز برای هنرجویان ملموس باشد.

قسمت عمده این تصنیفها، در دستگاه شور و متعلقات آن بوده و بخش  دوم آن در دستگاه های سه گاه و همایون است که با همکاری  دوست گرامی آقای علیرضا جواهری  به مانند کتاب های  قبل تنظیم، گردآوری و ویرایش شده است.

همزمان با چاپ و نشر کتاب، لوح صوتی این مجموعه نیز با توجه به تکنیک های اجرایی نوشته شده در  کتاب را شاگرد و دوست هنرمندم آرمین خامه ور اجرا شده تا  دسترسی هنرجویان به اجرای  صوتی این مجموعه نیز آسانتر گردد. امیدوارم این اثر برای هنرآموزان و هنرجویان علاقمند به موسیقی  مازندران مفید واقع گردد.»

کتاب «سایه خیال» حاوی قطعاتی برای سنتور اثر محسن غلامی توسط انتشارات چکاد هنر منتشر شد.

کتاب «سایه خیال» حاوی قطعاتی برای سنتور اثر محسن غلامی توسط انتشارات چکاد هنر منتشر شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، قطعات این کتاب در دستگاه‌های شور، نوا، همایون، بیات اصفهان و بیات ترک است. آلبوم «سایه خیال» در سال ۹۰ با  همراهی تمبک احمد مستنبط منتشر شده است.

از آثار این مجموعه می‌توان به قطعات «زمزمه»، «خواب و رویا»، «دل انگیز»، «موج»، «شعری برای تو در دستگاه‌های نوا و شور»، «بهاران در بیات ترک» و همچنین قطعات «دل انگیز»، «چهار مضراب همایون» و «قطعه‌ای در دستگاه همایون» اشاره کرد.

در قسمت دوم این کتاب  قطعاتی که در آلبوم اجرا نشده نیز افزوده شده است؛ ویرایش این مجموعه را علیرضا جواهری  بر عهده داشته و توسط انتشارات چکاد هنر  منتشر شده است.

کتاب «ساحل خیال» حاوی آثاری برای همنوازی سنتور و ویلن‌سل اثر محسن غلامی منتشر شد.

قطعاتی برای سنتور و ویلن‌سل

محسن غلامی کتاب «ساحل خیال» را منتشر کرد

خبرگزاری فارس: محسن غلامی کتاب «ساحل خیال» را منتشر کرد

کتاب «ساحل خیال» حاوی آثاری برای همنوازی سنتور و ویلن‌سل اثر محسن غلامی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار موسیقی فارس، در این اثر قطعاتی برای همنوازی سنتور و ویلن سل و همچنین یک قطعه ارکسترال سنتور (۵ نوازی) تنظیم شده  و با سنتورهای مختلفی مانند سنتور باس، آلتو و چهار سنتور سل کوک اجرا شده است.. نت‌های قطعات «راز و نیاز»، «نیلوفر»، «اشک و لبخند» در این کتاب گردآوری شده است.

نت های این مجموعه به صورت پارتیتور است و همچنین نت‌های هر یک از خطوط به صورت جداگانه استخراج و نگاشته شده است تا نوازندگان جهت همنوازی سهولت بیشتری در دسترسی به نت ها داشته باشند.

پیش از این نیز آلبوم اجرای این کتاب با همکاری گلنار قراب و احمد مستنبط و تنظیم میلاد کیایی در سال ۱۳۹۰  منتشر شده است.

جلد پنجم کتاب «شعر بی‌واژه» پرویز مشکاتیان منتشر شد

به گزارش خبرگزاری فارس، به کتاب شعر بی واژه ۵، مجموعه‌ای‌ است از تکنوازی‌های پرویز مشکاتیان که برای ساز سنتور تدوین و گردآوری شده است. قبلا ۴ جلد از این مجموعه کتاب ها توسط انتشارات چکاد هنر منتشر شده بود و در دسترس علاقمندان موسیقی ایرانی به خصوص ساز سنتور قرار گرفته بود. گردآوری و آوانگاری این مجموعه به همت و تلاش محسن غلامی انجام شده و ویرایش و نگارش مجموعه نیز توسط علیرضا جواهری صورت گرفته است.

این مجموعه حاوی قطعات اجرا شدۀ زنده یاد پرویز مشکاتیان در دستگاه همایون و آواز اصفهان است که در کنسرت ها و مجموعه های صوتی و تصویری مختلف طی ۳۰ سال اجرا شده است. جلد پنجم از این مجموعه شامل نغمات و گوشه هایی از دستگاه همایون و آواز اصفهان از آلبوم های بیداد ، خلوت گزیده ، کنسرت فستیوال مولانا در ایتالیا ، کنسرت همایون در نمایشگاه بین المللی تهران ، کنسرت گروه عارف در سال  ۱۳۷۶  در تهران و کرمانشاه و آلبوم دونوازی در دستگاه همایون است.

جمله بندی های موزون و شعر گونۀ پرویز مشکاتیان در تکنوازی هایش با ساز های سه تار و سنتور باعث شد تا به پیشنهاد استاد محمد رضا شفیعی کدکنی این مجموعه از نغمات  شعر گونۀ زنده یاد پرویز مشماتیان، شعر بی واژه لقب گیرد. این مجموعۀ ارزشمند از تکنوازی های استاد پرویز مشکاتیان در ۱۲ جلد طراحی و تدوین شده است که به تدریج منتشر و در دسترس علاقمندان موسیقی ایرانی قرار خواهد گرفت.

همچنین بیشتر بخش های این ۱۲ جلد از تکنوازی های استاد پرویز مشکاتیان ، طی سال های ۱۳۸۳ تا ۱۳۸۸ با نظارت مستقیم  ایشان تنظیم و نگارش شد که جلد اول و دوم این مجموعه در زمان حیات ایشان چاپ و نشر شد و جلد های سوم و چهارم از این کتاب پس از درگذشت نا بهنگام ایشان منتشر شدند امید است در سال ۱۳۹۵ و۱۳۹۶شرایط برای چاپ و نشر سایر جلد های باقی مانده از این مجموعۀ ارزشمند فراهم شود و هنرمندان و هنرجویان موسیقی ایرانی بتوانند از این نغمات ماندگار موسیقی ایرانی نهایت بهره را ببرند.

از ویژگی های این مجموعه ۱۲ جلدی می توان به جمله بندی های موزون و شعر گونه و همچنین وفاداری زنده یاد پرویز مشکاتیان به ردیف های قدما به خصوص ردیف های استادان ابوالحسن صبا ، میرزا عبدالله ، موسی معروفی ،علی اکبر شهنازی و …  اشاره نمود . همچنین تاثیر پذیری از اوزان عروضی و ادبی ادبیات کهن ایران زمین از ویژگی های بارز و آشکار جمله بندی های آوازی پرویز مشکاتیان به شمار می رود.

کتاب واژه تنهایی منتشر شد

کتاب «واژه تنهایی» با قطعه هایی برای سنتور منتشر شد

تهران – ایرنا – محسن غلامی، آهنگساز و نوازنده سنتور، کتاب «واژه تنهایی» را شامل قطعه هایی برای ساز سنتور منتشر کرد.

به گزارش خبرنگار موسیقی ایرنا، کتاب «واژه تنهایی» به کوشش محسن غلامی آهنگساز و نوازنده سنتور و به همت انتشارات چکاد هنر منتشر شده است.
این کتاب دربردارنده قطعه هایی از محسن غلامی است که برای ساز سنتور ساخته و نوشته است.
قطعه های موجود در کتابِ «واژه تنهایی» پیش از این در آلبومی به همین نام در سه بخش دستگاه سه گاه، آواز دشتی و دستگاه همایون اجرا و منتشر شده بوده است.
«پیش درآمد سه گاه»، «مارال»، «گلبرگ» (چهارمضراب سه گاه )، «چهارمضراب دشتی سُل»، «نسیم سحری»، «چهارمضراب بیداد» و «سحرخیزان» آهنگ های نگاشته شده در این کتاب هستند.
محسن غلامی نگارنده و آهنگساز این مجموعه، سنتور را نزد استاد روانشاد پرویز مشکاتیان، استاد میلاد کیایی و رامین صفایی فرا گرفته است.
وی همچنین اصول و مبانی آهنگسازی را در محضر استادانی چون روانشاد علی تجویدی و میلاد کیایی آموخته است.
از آثار منتشر شده محسن غلامی می توان به آلبوم های «آوای برگریزان»، «واژه تنهایی»، «ساحل خیال»، «سایه خیال»، «گاه دلتنگی» و «هفت شهر عشق» اشاره کرد.
این آهنگساز و نوازنده سنتور سالهاست در زمینه گردآوری و آوا نگاری آثار بزرگان موسیقی ایران فعال است، که حاصل آن، نگارش صدها قطعه از قطعه های بزرگان موسیقی ایرانی بوده است.
در زمینه آثار نوشتاری نیز، مجموعه کتاب های «شعر بی واژه» به همت و تلاش غلامی گردآوری و آوا نگاری شده است.